Jak zdać maturę 2022 z języka angielskiego ?

Przed wszystkimi maturzystami w 2021 roku stało nie lada wyzwanie związane ze zmianą struktury matury i pandemią Covid. Niemniej jednak w 2022 roku matura również nie odbędzie się na takich zasadach jak wcześniej, dlatego wiele osób zadaje sobie pytania:

Jak zdać maturę 2022?
Jak się do niej przygotować?

Z tego powodu wychodzimy z pomocą!


Poniżej przedstawiamy kilka rad jak uporządkować cały materiał i solidnie przygotować się do matury.

1. Nie panikuj. W systematycznej nauce najważniejszy jest spokój i opanowanie. Jeśli zaczniesz swoje przygotowanie dużo wcześniej na pewno uda Ci się wszystko powtórzyć.Jeśli nie wiesz, od czego zacząć oraz co będzie obowiązywać na maturze 2022, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu „Zagwozdka maturzysty”. Znajdziecie tam spis wszystkich struktur gramatycznych, jak i zasób słownictwa obowiązujący na maturze 2022. Poniżej link.


2. Zastanów się, czy chcesz zdawać maturę na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym. Jeśli nie możesz się zdecydować, sięgnij po arkusze maturalne z poprzednich lat. Spróbuj rozwiązać kilka z nich na różnym poziomie i oszacuj, ile masz braków. Nie zniechęcaj się jednak, ponieważ na początku większość osób nie rozwiązuje arkusza na 100%. Zdarza się, iż pierwszy napisany arkusz może mieć wynik nawet o połowę mniejszy od wyniku, jaki osiągniesz po całym roku przygotowań i nauki. Rozwiąż zatem arkusz z matury podstawowej i rozszerzonej i zastanów się, czy na pewno będziesz miał na tyle czasu, aby uzupełnić braki oraz czy dasz rade sam przygotować się do matury.


3. Jeśli zdecydowałeś już, na jakim poziomie chciałbyś zdać maturę, zacznij od arkuszy maturalnych. Zapoznaj się z zadaniami, jakie tam występują. Następnie dokładnie rozplanuj sobie naukę:

Od września do maja jest osiem miesięcy. Załóżmy, iż postanowisz, że rozwiążesz 3 arkusze maturalne miesięcznie. Razem wyjdzie, aż DWADZIEŚCIA JEDEN arkuszy!

Rozwiązywanie arkuszy maturalnych to najlepszy sposób na zorientowanie się czego jeszcze nie umiesz i co należy uzupełnić. Oczywiście wypełnianie samych zestawów egzaminacyjnych może nie wystarczyć. Należy również opanować odpowiednie słownictwo i gramatykę.

1. SŁOWNICTWO
Zakres tematów, na jakie należy zwrócić uwagę przy nauce do matury, znajduje się w Informatorze maturalnym oraz w naszym poprzednim artykule. (Link).
Aby solidnie przygotować się i nauczyć się słownictwa najlepszym sposobem jest wykonanie mapy myśli i zebranie słówek dotyczących konkretnego tematu. To zadanie jednakże nie należy do najłatwiejszych, dlatego zdecydowanie częściej uczniowie sięgają po książki repetytoria, gdzie słownictwo jest już wypisane, podzielone na działy oraz przygotowane są do niego odpowiednie zadania. Jest to bardzo dobra opcja, szczególnie wtedy, gdy uczniowie nie dysponują dużą ilością czasu, co jest bardzo częste w klasach maturalnych.

2. GRAMATYKA

Większy problem zawsze jest, jeśli chodzi jednak o powtórki/ naukę gramatyki.
W celu uporządkowanie struktur gramatycznych polecam zajrzeć do informatora maturalnego. Znajdziecie tam rozpiskę wszystkiego, co będzie obowiązywać Was na maturze. Wydrukujcie lub rozpiszcie sobie dokładnie zagadnienia i znów postanówcie, kiedy je powtórzycie.
Osobiście polecam zrobić taką tabelkę z celami i jeśli zostaną one osiągnięte wykreślać je po kolei:

Miesiąc:wrzesieńpaździerniklistopadgrudzieństyczeńlutymarzeckwiecień
Gramatyka:        
Słownictwo:        
Umiejętności praktyczne:        
Tabela z celami


Jeśli zdajecie sobie sprawę, iż nie macie zbyt wiele czasu na wyszukiwanie ćwiczeń czy słówek, polecam kilka książek, z których również korzystam:


1. Repetytorium dla uczniów liceów i techników. Poziom podstawowy i rozszerzony. (wersja wieloletnia) – Lynda Edwards, Marta Rosińska,
2. Repetytorium maturalne. Podręcznik wieloletni. Język angielski. Poziom rozszerzony. – opracowanie zbiorowe, Marta Umińska, Bob Hastings, Dominika Chandler.
Dodatkowo warte uwagi są tutaj również: Testy maturalne. Poziom podstawowy i rozszerzony. Longman

Polecam również książki na poziomie FCE (do matury rozszerzonej). Rewelacyjnie sprawdzą się, jeśli chodzi o poszerzenie zasobu środków językowych i powtórkę gramatyki.

1. FCE Use of English – Virginia Evans
2. Language Practice For First – Michael Vince


Nie ukrywam, iż przygotowanie do matury to nie lada wyzwanie, dlatego, jeśli ktoś wie, że nie poradzi sobie z organizacją wszystkiego, czy nie ma na to ochoty, polecam skorzystanie z kursu przygotowującego osoby tylko i wyłącznie do matury. Uczęszczając na taki kurs, nie musimy martwić się, iż zapomnimy o czymś czy nie zdążymy wszystkiego powtórzyć.

SayItBesser - logo
Logo – Centrum Językowe SayItBesser

Jednocześnie zapraszam na kurs maturalny 2022 z języka angielskiego organizowany w naszej placówce — Centrum Językowe SAYITBESSER.

Oferujemy dwie godziny zajęć podzielone na 2 części z przerwą! Pierwsza część poświęcona jest gramatyce i środkom językowym, natomiast druga to umiejętności praktyczne — pisanie, słuchanie oraz czytanie. Dodatkowym atutem jest przyjemna atmosfera przy kawce lub herbatce.

Nie zwlekaj i zapisz się już dziś!
Tel: 726-088-493
E-mail: kontakt@sayitbesser.pl
Adres: ul. Jana Długosza 73 33-300 Nowy Sącz

SayItBesser - Angelika Jurczak

Kim jestem?

Nazywam się Angelika Jurczak i jestem nauczycielką języka angielskiego oraz niemieckiego. Ukończyłam filologię angielską z językiem niemieckim na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dodatkowo posiadam kwalifikacje pedagogiczne oraz mam wieloletnie doświadczenie w udzielaniu korepetycji m.in. w jednej z krakowskich szkół językowych. Pracowałam również w szkole publicznej. Języki od zawsze były moją pasją, dlatego też zdecydowałam się na otarcie mojej własnej placówki: Centrum Językowe SayItBesser!

Dodaj komentarz